Оформлення польового табору рою.
Автори:
Шураєв О.В., в.о. директора, завідуючий методичного відділу, керівник гуртка ККПНЗ «МДЮЦ «Бригантина» ДМР;
Попруга О.Ф., заступник директора з НВР, керівник гуртка ККПНЗ «МДЮЦ «Бригантина» ДМР
Відповідно до «Типових правил та умов організації проведення таборувань під час шкільного, І (районного, міського, ОТГ), ІІ (обласного, Київського міського) та ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» (додаток до наказу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді «Про затвердження Типових правил та умов організації проведення таборувань під час шкільного, І (районного, міського, ОТГ), ІІ (обласного, Київського міського) та ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» від 05.05.2018 № 51-А) важливою складовою гри «Джура» є організація наметових таборувань на шкільному, І (районному, міському, ОТГ), ІІ (обласному, Київському міському) та ІІІ (Всеукраїнському) етапах гри. При цьому слід звернути увагу, що на шкільному етапі таборує разом весь курінь. На районний етап осередок гри виставляє кращий рій, або збірний рій з кращих членів куреня. На обласний етап їдуть переможці районних етапів, на всеукраїнський – переможці обласних.
Згідно п. 16 р. 2 «Типових правил та умов проведення змагань і конкурсів шкільного, І (районного, міського), ІІ (обласного та Київського міського) і ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» (додаток до наказу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді «Про затвердження типових правил та умов проведення змагань і конкурсів шкільного, І (районного, міського), ІІ (обласного та Київського міського) і ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» від 20.02.2018 № 15-А; далі – Типові правила) номінація (конкурс) «Таборування (бівак)» є заліковою.
У підрозділі «Конкурс «Бівак» (таборування)» розділу 2 Типових правил нажаль не визначено чітких вимог до табору рою, але зазначено, що «огляди біваку проводяться систематично протягом усіх днів таборування», «проводиться оцінка побуту, чистоти, доцільності розміщення, дотримання санітарно-гігієнічних норм, стан спорядження, особистих речей, посуду тощо» і «оцінювання… відбувається відповідно до вимог Статуту Збройних сил України, санітарно-гігієнічних вимог та загальних вимог до туристського біваку». У цій же частині документу вказано, що роям виставляються штрафні бали за наступними критеріями:
- Чистота (до 25-ти балів);
- Постановка табору (до 30-ти балів);
- Дотримання режиму та розпорядку дня (до 15-ти балів);
- Стан та наявність предметів особистої гігієни (до 15-ти балів);
- Стан зберігання особистих речей та посуду (до 15-ти балів);
- Наявність миючих та дезінфікуючих засобів (до 2-х балів);
- Гігієна зберігання харчових продуктів (до 15-ти балів);
- Наявність поліетиленових технічних мішків для сміття та своєчасність їх видалення у контейнери (до 3-х балів);
- Фіксація місця перебування учасників таборування (до 5-ти балів);
- Мова та культура спілкування (до 25-ти балів);
- Відсутність організованого нічного чергування свого табору (до 15-ти балів);
- Втрата під час чергування обов’язкових атрибутів (хоругва, емблема, тощо) (до 15-ти балів).
Розглядуваним документом також визначено обов’язковість наявності атрибутів: «…хоругва, емблема, назва, біля яких повинно бути організоване чергування».
При цьому слід нагадати, що умови проведення конкурсу «Таборування» у рамках проведення шкільних, І (районних,міських), ІІ (обласних та Київського міського) етапів гри «Джура» можуть відрізнятись від Типових правил, але не повинні їм суперечити.
Отже, на перший погляд здається, що конкретних вимог до оформлення (оздоблення, естетичного облаштування) табору рою не існує, і оформлення табору під час гри не оцінюється. Ймовірно саме цим обумовлюється той факт, що деякі рої не приділяють належної уваги оформленню табору, і навпаки – деякі рої намагаються так прикрасити свій табір, що він стає нефункціональним, незручним для використання, а іноді навіть небезпечним.
Розглядаючи Типові правила, ми не бачимо окремо прописаного критерію «Оформлення табору», але це не означає що цей момент не оцінюється. Насправді вимоги до оформлення табору висуваються одразу кількома критеріями оцінювання, прописаними у Типових правилах.
Під час підготовки до конкурсу «Таборування» та під час встановлення табору керівникам роїв необхідно звертати увагу учасників (дітей) на важливість правильного й доцільного його оформлення (естетичного облаштування).
Вплив оформлення на оцінювання табору рою під час проведення конкурсу «Таборування» за встановленими Типовими правилами критеріями наведено у таблиці нижче:
№ з/п
|
Критерій оцінювання табору
|
Рекомендації з оформлення (естетичного облаштування) табору
|
1.
|
Чистота
|
Елементи оформлення не повинні створювати враження неохайності, невпорядкованості, безладу.
|
2.
|
Постановка табору
|
Оформлення не повинно порушувати принципи доцільності і функціональності табору. Елементи облаштування не повинні створювати враження захаращеності та заважати мешканцям сусідніх таборів, займаючи частину їх території або унеможливлюючи вільний прохід у передбачених для цього місцях, не повинні заважати джурам і у власному таборі. Вони повинні бути зручними у використанні (якщо таке передбачається). Територія табору повинна бути чітко визначена. При оформлені огорожі необхідно звернути увагу на викладені вище вимоги та на вимоги щодо збереження навколишнього середовища. За наявності можливості (якщо дозволяє територія) у таборі можуть бути оформлені місце для відпочинку членів рою, місце для відправляння релігійних потреб (за необхідністю) тощо. Також не слід забувати про необхідність наявності у таборі наочної агітації національно-патріотичного спрямування.
|
3.
|
Дотримання режиму та розпорядку дня
|
У таборі доцільно оформити інформаційний куточок щодо режиму та розпорядку дня. При цьому звернути увагу на його естетичне оформлення, зручність у використанні, охайність заповнення.
|
4.
|
Стан та наявність предметів особистої гігієни
|
Слід звернути певну увагу на оформлення місць зберігання предметів особистої гігієни, особливо, коли такі місця облаштовуються у таборі як спеціально відведені, централізовані.
|
5.
|
Стан зберігання особистих речей та посуду
|
Слід звернути увагу на оформлення місць зберігання особистих речей та посуду, на способи та естетичність їх пакування. Оформлення місць зберігання набуває ще більшої ваги, коли такі місця облаштовуються у таборі як спеціально відведені, централізовані.
|
6.
|
Наявність миючих та дезінфікуючих засобів
|
Слід звернути увагу на оформлення місць зберігання та використання миючих та дезінфікуючих засобів, на зручність місць використання, на зовнішній вигляд і охайність пакування цих засобів.
|
7.
|
Гігієна зберігання харчових продуктів
|
При обладнанні місць зберігання харчових продуктів необхідно звернути увагу на доцільність їх розташування, зручність у використанні та естетичний вигляд.
|
8.
|
Наявність поліетиленових технічних мішків для сміття та своєчасність їх видалення у контейнери
|
Необхідно звертати увагу на оформлення місця знаходження мішка: зручність розташування і використання, зручність та охайність кріплення, вигляд мішка.
|
9.
|
Фіксація місця перебування учасників таборування
|
Слід звернути уваги на оформлення місця зберігання засобу фіксації (як правило, це зошит, блокнот тощо) на зовнішній вигляд та охайність заповнення (ведення) засобу фіксації.
|
10.
|
Мова та культура спілкування
|
Під час оформлення табору усі надписи необхідно виконувати державною мовою, охайно, з використанням шрифтів, які сприяють вільному читанню. У разі художнього оформлення надписів бажано використовувати українські національні кольори та національну символіку. Неприпустиме використання символіки часів нацизму та тоталітаризму.
|
11.
|
Відсутність організованого нічного чергування свого табору
|
Слід звернути увагу на оформлення місця нічного чергування у власному таборі, на його зручність та охайність.
|
12.
|
Втрата під час чергування обов’язкових атрибутів
|
Облаштовуючи місця розташування обов’язкових атрибутів слід звернути увагу на зручність і доцільність розміщення таких атрибутів. Місця розташування обов’язкових атрибутів повинні мати охайний естетичний вигляд, забезпечувати можливість переміщення і використання атрибутів під час гри, а також максимально ускладнювати вилучення цих атрибутів з території табору сторонніми особами.
|
Оформлюючи власний табір, діти повинні пам’ятати, що тут їм доведеться прожити декілька діб. А жити у охайному, красивому, оздобленому з любов’ю таборі набагато приємніше.
Крім того, умовами окремих етапів гри до конкурсу «Таборування» може бути введений такий критерій оцінювання як естетичне оформлення табору.
Отже, як бачимо, оформлення (оздоблення, естетичне облаштування) табору рою є невід’ємною складовою як безпосередньо конкурсу «Таборування», так і гри в цілому.
Перелік використаних джерел:
- Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»), затверджене постановою Кабінету Міністрів України
від 17 жовтня 2018 р. № 845 зі змінами, внесеними постановою Кабінету міністрів України від 13.05.2020 № 367.
- Типові правила та умови проведення змагань і конкурсів шкільного, І (районного (міського), ІІ (обласного та Київського міського) і ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(«Джура») (додаток до наказу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді від 20.02.2018 № 15-А).
- Наказ Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді «Про затвердження Типових правил та умов організації проведення таборувань під час шкільного, І (районного, міського, ОТГ), ІІ (обласного, Київського міського) та ІІІ (Всеукраїнського) етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» від 05.05.2018 № 51-А.
- Умови проведення фінального туру І (міського) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2018/2019 навчальному році, затверджені заступником директора – начальником управління молоді, позашкільної освіти та національно-патріотичного виховання департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради 26.04.2019.
|