Головна » Статті » Національно-патріотичний напрямок |
Принцип безперервності страховки під час подолання смуги перешкод.
Автор: Мальований В.О., завідувач організаційно масового відділу, керівник гуртка Комунального комплексного позашкільного навчального закладу «Міський дитячо-юнацький центр «Бригантина» Дніпровської міської ради.
Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, важливим засобом формування патріотичної свідомості, спортивно-оздоровчої роботи, прогресивною формою учнівського самоврядування. В рамках зазначеної гри проводиться змагання на спортивно – туристській смузі перешкод «Смуга перешкод». При підготовці дітей до участі у змаганні керівнику рою варто звернути суттєву увагу на страховку учасників, принцип її безперервності та запам’ятати основні правила: Страховка – система заходів, спрямованих на запобігання можливості тяжких наслідків падіння учасника з висоти, неконтрольованого або не бажаного переміщення, потрапляння в загрозливе становище або в небезпечні для життя умови середовища (вода, сніг, заклинювання в тисняві тощо). Страховка може бути суддівською або командною: Суддівська страховка (СС) – це система заходів страховки яка забезпечується та організовується суддями. Командна страховка (КС) – це система заходів страховки яка забезпечується та організовується командою-учасницею. Суддівська та командна страховка кріпляться (кожна окремо) до учасника, якого страхують, одним із таких способів:
Самостраховка – різновид страховки, при якому учасник кріпиться до точкової опори чи перил карабіном, схоплюючим вузлом або відповідним технічним пристроєм. На етапах, де це потрібно, суддями обладнуються (визначаються) пункти страховки. Закріплення суддівської страховки до учасника й зняття її виконується під контролем суддів у пунктах, визначених Умовами. Відповідальність за правильність кріплення суддівської страховки несуть учасники. Судді зобов’язані здійснювати страховку згідно вимог до командної страховки (у рукавицях, через гальмівний пристрій). Усі учасники змагань повинні бути забезпечені: індивідуальною страховочною системою, яка складається із зблокованого поясу грудної обв’язки з наплічними лямками та поясу бесідки з лямками під стегна або конструктивно складає єдину систему. Індивідуальна страхувальна система учасника повинна бути зблокована основною мотузкою або сертифікованою синтетичною стропою, що призначена на відповідне навантаження. При використанні нижніх систем, у яких поясний ремінь та ножні обхвати мають незалежне кріплення за допомогою блокувального кільця, в іншому випадку навантаження повинно прикладатись також до блокувальної мотузки або стропи. При цьому блокувальна мотузка повинна проходити через петлю поясного ременя та ножних обхватів (фото 3, 4). Учасник повинен бути забезпечений страховкою або самостраховкою та/або супроводженням (на етапах, де це визначено Правилами, Умовами, іншими нормативними документами, розміткою дистанції або етапу) протягом усього перебування в небезпечній зоні. Страховка або самостраховка, там де вона передбачена, повинна бути! Принцип безперервності страховки полягає у тому, що учасник під час перебування в небезпечній зоні повинен постійно знаходитись на страховці або самостраховці. Так, при подоланні технічного етапу, учасник спочатку повинен приєднатись вусом самостраховки власної індивідуальної страховочної системи (ІСС) до пункту страховки обладнаного суддями, або, якщо такого не передбачено, зайти на окреслену суддями безпечну вихідну ділянку. Потім здійснюється підключення суддівської та/або командної страховки, а за тим виконується навантаження робочих елементів технічного етапу. І тільки після цього учасник може від’єднатись від суддівського пункту страховки на вихідній ділянці (вийти за межі безпечної ділянки) та подолати технічний етап. Після подолання технічного етапу необхідно виконати ті-ж самі дії у зворотному порядку. Страховка здійснюється основною мотузкою. При цьому слід чітко розуміти, що є початком та закінченням руху на етапі. Початком руху на етапі є:
Закінченням руху на етапі є:
Під час підготовки дітей слід звернути їх увагу на те, що довжина самостраховки (з урахуванням карабіна та технічного пристрою) при русі по перилах не повинна перевищувати довжину витягнутої вгору руки (короткий вус). При закріпленні до пунктів страховки та до суддівської перильної страховки довжина самостраховки не повинна перевищувати 2 м (довгий вус). Учасник (член рою) який страхує, повинен здійснювати страховку двома руками. Допускається страховка однією рукою лише в таких випадках:
Забороняється будь-яке перехоплення страховочної мотузки при видачі без попередньої фіксації учасника, якого страхують. Допускається розташування рук з обох боків від гальмівного пристрою (вузла). Обладнання дистанції для проведення змагань «Смуга перешкод» – суддівське. Учасники змагань ознайомлюються з обладнанням і порядком подолання дистанції під час показу дистанції. Показ дистанції проводиться до старту першого рою. Керівнику рою при підготовці дітей до виступу у змаганні слід пам’ятати, що форма одягу під час проходження дистанції «Смуга перешкод» – будь-який не травмонебезпечний одяг, що повністю закриває лікті і коліна учасників, будь-яке не травмонебезпечне взуття, що повністю закриває стопу. Будь-яка фіксація відзначок рою за допомогою металевих фіксаторів, особливо з загостреною поверхнею, – заборонена. Учасники не повинні мати прикрас (біжутерії) на голові, шиї чи пальцях. Довге волосся повинно бути заплетене (зав’язане) та заховане під захисну каску, бандану, кепку тощо. Дані рекомендації підготовлені з метою сприяння роботі з національно-патріотичного виховання дітей та молоді у закладах освіти міста Дніпро, а також допомоги в організації та проведенні конкурсу «Смуга перешкод» на відбіркових та фінальних турах І (міського) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Фото 1.
Фото 2.
Фото 3.
Фото 4.
Перелік використаних джерел:
| |
Переглядів: 627 | |
Всього коментарів: 0 | |